top of page

Reunión Regional AMPAC

Público·240 Miembros

A N Trepça 2022 07/12/2023 Live Sport


1:13KB TREPÇA 107-105 KB PEJA . 2-0 12.05.2022 #mitrovica #torcida1984.Facebook · Trepça Mitrovicë · 13 maj 2022


23 01 2022 ASIST 519 VIDEO 1 (Besim Braha dhe - YouTube YouTube YouTube 43:40 YouTube ASIST 24 jan 2023 24 jan 2023 Në vitin 2019 Miniera e “Trepçës” kishte marrë nga Qeveria e Kosovës subvencion prej 4, 817, 870 eurosh, njëjtë sikur një vit më parë. Në 2020-n ishte një buxhet prej 3, 522, 870 eurosh që ka shkuar nga buxheti i Kosovës. Por, në fund të atij viti prej gjendjes jo të mirë të ndërmarrjes ishin detyruar t’i ndanin edhe 1. 1 milion euro për të paguar pagat e punonjësve. Në këtë vit, 2021, në buxhetin e Kosovës kanë qenë të ndara 3, 000, 000 euro. Sipas të dhënave të institucioneve të Kosovës, nga viti 1945 deri në periudhën para vitit 1990, nga minierat e Trepçës nxirreshin rreth 600 mijë tonë xehe në vit. Rënia e prodhimit ka nisur në vitet ’90 kur regjimi i atëhershëm i Serbisë ka vendosur masa të dhunshme në Kosovë, duke mbyllur gati të gjitha ndërmarrjet dhe institucionet në vend. Trepçën e kanë përcjellë probleme edhe pas përfundimit të luftës në Kosovë, më 1999. Ndërmarrja nuk ka arritur asnjëherë të vihet në funksion të zhvillimit ekonomik të vendit. Makineritë e vjetruara mbi 50 vjet dhe mungesa e mirëmbajtjes janë probleme të vazhdueshme. Për ta rikthyer ndërmarrjen në funksion më të favorshëm të prodhimit kërkohen investime në makineri moderne dhe produktive, çka, deri më tash, nuk ka pasur. Puna e vështirë e minierës Në vitet ‘80, në kompleksin metalurgjik Trepça kanë punuar mbi 20. Torcida 11/09/2022 KB Trepça | By Ultras Albania | Facebook 0:16Torcida 11/09/2022 KB Trepça - KB Prizreni Paraqitje e mire e Torcides, vlen te theksohet se vokalisht ishin shume larte dhe numri ishte i ...Facebook · Ultras Albania · 11 sht 2022 000 punëtorë. Viteve të fundit, ndërmarrja nuk numëron më shumë se 1. 300 punëtorë. Mosha e vjetër e fuqisë punëtore në miniera dhe flotacione, po ashtu, shihet si problem. Deri para dy vjetësh, mosha mesatare e të punësuarve në Trepçë ka qenë 55 vjeç, ndërsa aktualisht – pas disa punësimeve të reja dhe pensionimit të disa punëtorëve – mosha mesatare ka rënë në 40 vjeç. Punëtorët në minierë thonë se puna është e rrezikshme dhe e vështirë. Trepça më në fund shënon fitoreTrepça i ka dhënë fund serisë negative në Superligën e Kosovës në basketboll. Pas pesë humbjeve rresht, “xehetarët” kanë shënuar fitoren e parë të dielën. Në palestrën “Minatori” në Mitrovicë, Trepça fitoi ndaj Ponte Prizrenit me rezultatin bindës, 90:70. Me këtë fitore Trepça, që vlerësohet prej skuadrave më të mëdha në vend, i ka ikur vendit të fundit. Është e parafundit (7), por me pikë të njëjta me Lipjanin e fundit, nga shtatë, shkruan sot “Koha Ditore”. Ponte Prizreni, që debuton në Superligë, ka nëntë pikë dhe mban vendin e katërt. Shteti s'ndihmon, Trepça “fal” xehen - 14.11.2022 - Klan Kosova YouTube YouTube 1:34 YouTube KlanKosova 14 nën 2022 14 nën 2022 Nga 70 milionë eurot e premtuara për “Trepçën”, për vitin 2022 janë planifikuar vetëm 3 milionëAktuale November 02, 2021 - 13:00 Janë vetëm tre milionë euro që janë planifikuar në Projektligjin e Buxhetit të Kosovës për vitin 2022, teksa nga Qeveria e Kosovës është thënë që për vitet 2022-2023 do të investohet 70 milionë euro. Qeveria e Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka vënë fokusin në ngritjen e ndërmarrjes publike “Trepça”. Vizitat atje, hapja e terminalit dhe premtimet për investime janë disa nga zhvillimet që bashkojnë Kurtin dhe “Trepçën”. Në një vizitë që kishte bërë më 20 tetor në “Trepçë” bashkë me ministren e Ekonomisë, njëherësh ministri e linjës për ndërmarrje publike, Artane Rizvanolli, premtimet nuk munguan. Play Off 2022 | TREPÇA U18 - Marigona Hill 89-74 TORCIDA 0:35Lojtarët tanë e dinë që qyteti i pret me fitore... 29 Apr 2023 · 14K tontonan. 00:19. MITRO - MADNES. 16 Apr 2023 · 9K tontonan. 01:17 ...Facebook · TORCIDA 1984 · 30 pri 2022 Aty u tha se për dy vjetët e ardhshëm investimet në “Trepçë” do të jenë 70 milionë euro, raporton “Zëri”. Por, në Projektligjin për Buxhetin e vitit 2022 çështja qëndron ndryshe në planifikim, jashtë Fondit Sovran që është përmendur e për të cilin nuk ka shifra. Kodi i Ministrisë së Ekonomisë 213, me kod të programit 22800 dhe nënkod 0441 në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm ka Minierën e “Trepçës”. KB Trepça konfirmon trajnerin dhe dy lojtarë për sezonin e riTrajneri Lubomir Minchev do të jetë në krye të KB Trepçës edhe për sezonin 2022/23. Klubi nga Mitrovica, ka njoftuar të mërkurën se ka arritur marrëveshje me Minchevin edhe për një vit. Krahas trajnerit Minchev, Trepça për edicionin e ri ka zyrtarizuar edhe basketbollistët Drilon Hajrizi e Amin Hot, që ishin ndër më të dalluarit në sezonin e fundit. Bullgari Minchev e mori drejtimin e Trepçës para fillimit të edicionit 2021/22 dhe e udhëhoqi me plot sukses. Këto janë dy nga minierat më të mëdha funksionale të ndërmarrjes Trepça. Tregu, ku aktualisht operon Trepça, është ai evropian. Koncentrati i plumbit dhe ai i zinkut eksportohen në Evropë përmes tenderëve publikë ndërkombëtarë. Operatori i fundit që ka fituar tenderin në vitin 2021, është një kompani nga Londra. Të hyrat nga shitja e koncentrateve të plumbit dhe zinkut në vitin 2021 kanë qenë mbi 13 milionë euro. Gjatë vitit 2022, sipas planit të biznesit, është planifikuar të nxirren mbi 200 mijë tonë xehe dhe të hyrat të arrijnë në 18 milionë euro. Por, këto plane vështirë se mund të realizohen, për shkak të rritjes së çmimit të energjisë. Në muajin shtator, çmimi i energjisë elektrike në bursën hungareze HUPX, nga ku importon Kosova, ka qenë rreth 430 euro për megavat, krahasuar me rreth 150 euro sa ka kushtuar në periudhën e njëjtë të vitit të kaluar. Trepça është shoqëri aksionare: 80 për qind e aksioneve janë të Qeverisë së Kosovës, kurse 20 për qind janë të punonjësve të kësaj ndërmarrjeje. Produktet kryesore që prodhohen atje, janë koncentratet e plumbit dhe zinkut me përmbajtje të argjendit, arit dhe elementeve të tjera. Miniera e Stantërgut e ndërmarrjes Trepça është vendburimi kryesor i nxjerrjes së xehes. Në vit, prej aty nxirren mbi 180 mijë tonë xehe. Nga miniera tjetër, ajo e Artanës, nxirren rreth 40 mijë tonë xehe në vit. KF TREPÇA 2022/23 15 gush 2022 — Ky klub është nje nder klubet me te vjetra ne. Shqiptari dhe me shum tradit edhe pse e keni shum veshtir pa stadium e pa shum gjana Në fund të shtatorit, për shkak të një defekti me energji elektrike në minierën e Stantërgut, mbi 120 punëtorë kanë mbetur të ngujuar për një kohë në thellësi mbi 800 metra nën tokë. “Për më shumë se një orë mbetëm brenda. Kjo nuk duhet të ndodhë asnjëherë, rrezikon të mbetesh pa ajër kur ndalet energjia elektrike, pasi nuk punojnë më ventilatorët. KB Trepça konfirmon trajnerin dhe dy lojtarë për sezonin e ri Trajneri Lubomir Minchev do të jetë në krye të KB Trepçës edhe për sezonin 2022/23. Klubi nga Mitrovica, ka njoftuar të mërkurën se ka arritur marrëveshje ... Basketball 24: Superliga 2021/2022 Results Trepca. Golden Eagle Ylli. 62. 84. 12.01. Round 14. Trepca. Rahoveci. 91. 84. 16.12. Prizreni. Sigal Prishtina. 102. 88. 15.12. Drita. Bashkimi. 83. 112. 15.12. “Punoj që 11 vjet në minierë. Ajri në minierë është i rëndë, është rrezik të punosh nën tokë”, thotë Nexhat Kuçi, 40 vjeç, mirëmbajtës i vagonetave në minierën e Stantërgut. “Mund të hysh, por mund të mos dalësh nga aty, nëse ka ndonjë shembje gjatë punës”, thotë Ibrahim Deliu, i cili tash e dhjetë vjet punon në minierën e Stantërgut. Baza ligjore e aktit 3 nën 2022 — TREPÇA". Lloji i aktit: Udhëzime Administrative. Numri i aktit: MZHE-01/2022 Zyra e Kryeministrit, Prishtinë 10000 Copyright ZKM - MAP © 2022. KB TREPÇA 107-105 KB PEJA . 2-0 12.05.2022 #mitrovica 1:13KB TREPÇA 107-105 KB PEJA . 2-0 12.05.2022 #mitrovica #torcida1984.Facebook · Trepça Mitrovicë · 13 maj 2022 MITROVICË 18.08.2022 Sot, në zyrat qëndrore të klubit në 931 likes, 2 comments - kbtrepca1947 on August 18, 2022: "MITROVICË 18.08.2022 Sot, në zyrat qëndrore të klubit në prezencën e përfaqësuesve të" Është rrezik”, thotë Ferat Brahimi, 62 vjeç, i cili punon në minierë për më shumë se 40 vjet. Përfaqësues të sindikatës së punëtorëve të Trepçës kërkojnë vazhdimisht kushte më të mira për punëtorët. Kërkesë e tyre është që minatorëve t’u njihet përvoja e punës më 1989-1999 – periudhë e masave të dhunshme – pastaj siguria shëndetësore në punë, vlera e pensionit të jetë 70 për qind e pagës, e të tjera. Pagat e punëtorëve në Trepçë sillen nga 600 deri në 800 euro, varësisht përvojës dhe përgatitjes profesionale. TORCIDA - Trepça krenari (2022) - YouTube YouTube YouTube 1:12 YouTube Torcida Bair 30 qer 2022 30 qer 2022


Acerca de

¡Te damos la bienvenida al grupo! Puedes conectarte con otro...

Miembros

 • ampac web
 • Hanna Maas
  Hanna Maas
 • Ollimp Tomzon
  Ollimp Tomzon
 • thanh tran
  thanh tran
 • aldy meyad
  aldy meyad
bottom of page